Ez a horgászrend a MOHOSZ horgászrendjének kiegészítéseként meghatározza a horgászok magatartását, jogait és kötelezettségeit az egyesület saját vízterületén.
A Sződligeti horgásztavon a sportszerű eszközökkel és módszerekkel történő halfogás, az egészséges kikapcsolódás, a szabadidő kulturált eltöltése érdekében horgászni az alábbi feltételek megtartásával lehet:
A tavon horgászni a tótagsági igazolványon feltüntetett horgászhelyen, illetve a cseretársak horgászhelyén lehet két bottal, úszós szerelékkel és horgászbotonként egy horoggal. Ezen kívül megengedett a horgászat a kijelölt horgászhely közvetlen két oldalán lévő horgászhelyeken, közvetlen két szomszéd helyén is, ameddig a horgásztárs nem tartózkodik a tavon.
Fenekező és pergető horgászat, valamint az 1x1 m-es csaliháló használata TILOS.
Horgászni a tó bejáratánál feltüntetett, havonta változó időtartamban lehet. Éjszakai horgászat minden évben a 6-7-8. hónapban péntekről szombatra, és szombatról vasárnapra virradó éjszaka – saját felelősségre - lehet. Az éjszakai horgászatot kötelező előzetesen bejelenteni a szodligetito@gmail.com e-mail-en vagy a Fegyelmi Bizottság elnökénél telefonon.
Kifogható halak mennyiségi korlátozásai:
Ponty, vagy amur: napi 2 db, heti 3db, évi 20 db
Nemes hal: napi 1 db, heti 2 db, évi 14 db
keszegfélék: napi 2,5 kg - heti 5 kg - éves maximum 15 kg
TILOS 4 kg-nál nagyobb egyedsúlyú pontyot vagy amurt elvinni (mérlegelés esetleg fényképezés után azonnal vissza kell ereszteni)
A szabályosan kifogott és elvinni kívánt halat a horgász még a vízparton köteles gyorsan és kíméletesen leölni. Az élő hal szállítása TILOS!
Általános tilalmi idő nincs a tavon. Tavasszal horgászni már a jég részleges felolvadását követően is lehet. Azon tagok, akik horgászhelyén még a tó vizfelülete be van fagyva, automatikusan mehetnek a cserehelyükre (ha van ilyen). Ha nincs cserehelyük, akkor az érintett befogadó horgásztárs beleegyezésével lehetséges harmadik helyen horgászás csakis részleges fagyás esetén.
Átmeneti horgászati tilalom van érvényben az alábbi alkalmakkor:
Az egyesület által meghirdetett verseny napokon a verseny ideje alatt.
Árvízhelyzetben, melynek pontos szabályait a vezetőség közli a tagokkal/felirat, elektronikus forma/
A vezetőség által elrendelt más egyéb helyzetben, melynek szabályait szintén közölni kell.
Az előre meghirdetett közmunka napokon 8-12 óra között
Haltelepítés napján és az azt követő legalább 3 hétköznapon.
Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint környezetvédelmi, halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén a tógazda vagy a vezetőség a horgászatot, vagy annak módját átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet általános, vagy csak meghatározott területre kiterjedő.
A méret korlátozásra vonatkozó előírásokat a Horgászrend 3. pontja szerint a Fogási Napló is tartalmazza. A kifogott méretes pontyot és egyéb nemes halat azonnal a fogás pontos időpontjának megjelölésével, a keszegféléket távozás előtt kell beírni a Fogási Naplóba. A Fogási Napló vezetésének szabályait a napló tartalmazza.
A szákba helyezett halak cserélése TILOS!
A horgászat befejeztével, távozáskor a statisztikai tájékoztatási adatlapot is ki kell tölteni és a kijárat melletti egyesületi ház postaládájába be kell dobni. A vezetőség dönthet úgy, hogy a statisztikai tájékoztatási adatlapot az adminisztráció csökkentése érdekében elektronikus úton (e-mail, mobil applikáció) is be lehessen nyújtani.
Az elvitelre eltett hal horgászhelyen történő konyhai vagy bármilyen egyéb előkészítése tilos!
Fonott zsinórral horgászni békés halra nem engedélyezett, kivéve horogelőke (max. 0,5 m).
Napijegyes horgászat nem megengedett a tónál.
Helytársulást / horgászati cserehelyet/- az érintettek egyetértésével- az egyesület elnökétől, illetve alelnökétől évente egyszer lehet kérni. Határidő: Április 30. Minden tótag két cserehely kijelölését kérheti. A cserehelyeket a horgászhelyek számozása alapján a tótagsági igazolványba a két igazolvány együttes bemutatásakor kell bevezetni.
A tótagsági díjat (halasítást) a mindenkori hal árának figyelembevételével a vezetőség javaslata alapján a Közgyűlés határozza meg. A következő halasítási díjat az adott év szeptember 30-ig kell befizetni. A befizetés elmulasztása a tótagság megszűnését vonja maga után a következő évtől.
Minden tótag fogadhat saját főhelyén naponta 1 fő horgász engedéllyel rendelkező vendéget, aki csak a vendéglátó engedélyezett kettő horgászbotjának valamelyikével, vagy mindkettővel horgászhat. A zsákmányt a tótag fogási naplójába kell bevezetni.
Minden tótag meghívhat a saját horgászhelyére naponta egy fő másik tótagot horgászni. A meghívás ideje alatt a horgászhely tulajdonosa és a vendég 1 horgászbottal, vagy a vendég 2 horgászbottal horgászhat. A vendég – kivéve ha közvetlen szomszéd – a meghívó jelenléte nélkül nem horgászhat.
Támogatói jegyes vendéghorgászat megengedett a tónál. Ennek feltételeit az Egyesület vezetősége dönti el. Feltételei a következők:
a) a vendéghorgász támogatói jegy megváltása mellett maximum két horgászbottal horgászhat a vendéglátó tótag horgászhelyén, vagy vendéghorgászatra kijelölt horgászhelyeken.
b) egy támogatói jegy 5.000 Ft / nap, melyet az egyesület számlájára kell befizetni.
c) a vendéghorgász nem vihet el halat csak sporthorgászati tevékenységet folytathat.
d) a vendéghorgász abban az esetben vihet el halat, ha annak mért súlya alapján kifizeti az ellenértékét. Ennek ellenőrizhetőségi feltételei jelenleg nincsenek biztosítva a horgásztavon. Addig amíg az ellenőrzés, elszámolás folyamata és feltételei nem lesznek biztosítva, addig hal elvitel tilos támogatói jegyes vendéghorgász számára.
Társ-tótag: azon horgászhelyre, amely már Tótag (első Tótag) által használatban van, Társ-tótag is kaphat használati jogot, amennyiben az első Tótag ehhez hozzájárul, az egyszeri helymegváltási díjat, valamint a tótagsági díjat határidőre befizette.
A tó és környezete ápolása, karbantartása és fejlesztése érdekében közösségi munka végzése minden tótagnak kötelező, mely közösségi munkát alapvetően természetben kell elvégezni, de indokolt esetben pénzben is megváltható, melynek mindenkori árát a vezetőség évente határozza meg. Közösségi munka alól kivételt képeznek a 10 évet letöltő vezetőségi tagok.
A közösségi munka mennyiségét és időpontjait az egyesület vezetősége évente határozza meg. Lehetőség van arra, hogy a tótag maga helyett 18 éven felüli, 65 évnél nem idősebb személlyel helyettesítse magát részben vagy egészében.
Az a horgász, aki a saját horgászhelyét az első közmunka idejéig nem hozza rendbe, az addig nem horgászhat amíg ezt a munkát el nem végzi. Aki a közmunkát természetben vagy pénzben az utolsó közmunka idejéig nem teljesíti, az attól a naptól kezdve nem horgászhat a tavon. Ebben az esetben az év végéig az egyesület vezetősége rendelkezik a horgászhellyel.
A tótagság megszűnése esetén a horgászhely jogutódját az egyesület vezetősége jelöli ki. Tótagsági felvételüket csak a Sződligeti Sporthorgász Egyesület tagjai kérhetik. Az új belépőknek egyszeri helymegváltási díjat kell fizetni, melynek összege a mindenkori halasítási díjjal megegyező. Belépéskor az egyszeri helymegváltási díj mellett, az adott évi halasítási díjat is be kell fizetni.
A horgásztavon és környékén tilos:
a tó befagyása esetén léket vágni
a horgászhelyek elhagyásakor a horgászbotokat bedobva hagyni
a túlzott alkoholfogyasztás, hangoskodás, mások zavarása, szemetelés, fák, bokrok kivágása megcsonkítása
tüzet gyújtani (kivéve tilalommentes időben)
a horgásztó területére kutyát behozni
a horgászidényben építkezni, zörögni stb. hétköznap 8-15 óra között lehet.
A tó egész területén szemetelni Tilos! A horgászat közben keletkezett szemét a vízparton csak az ott e célból elhelyezett tárolókba, lezárt zacskóban helyezhető el. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is.
A horgászkunyhó építéséhez a vezetőség előzetes írásbeli jóváhagyását kell kérni. A horgászkunyhónak környezetbe illőnek és nádborításúnak kell lennie. Az építésnél figyelembe kell venni a Duna-Ipoly Tájvédelmi Területre vonatkozó ajánlásokat is. Amennyiben a már megépült, vagy épülő horgászkunyhókat a felügyeleti szervek kifogásolják, 14 napon belül a hibát ki kell javítani, vagy minden ellenszolgáltatás nélkül a horgászhely tulajdonosának le kell bontani.
A tótagokat a tó területén ellenőrizhetik az egyesület vezetőségi tagjai, a tógazdák, és a vezetőség által megbízott ellenőrök. Az ellenőrzéskor az ellenőri igazolványt felmutató sporttársnak vonakodás nélkül be kell mutatni:
a horgászigazolványt
a tótagsági igazolványt
a fogási naplót
tartalék statisztikai lapot/cetli/
1 db golyóstollat
Bemutatandó horgászfelszerelések:
horgászbotok és azok szerelékei
kiemelő szák
haltartó szák
mérőszalag
mérleg
pontymatrac
kifogott hal mennyisége, mérete
horogszabadító
fertőtlenítő
A kötelező tartozékokról további információ található a Horgászrend Ellenőrzések és szankciókról szóló mellékletében.
A jelen horgászrendben nem szabályozott kérdésekben ''A MOHOSZ Országos Horgászrendje" és a ''Fogási napló" őshonos, fogható halfajok fajlagos tilalmi ideje, kifogható mérettartománya, valamint a horgászatra vonatkozó napi kifogható darabszáma az irányadó.
Aki a Horgászrendet nem tartja be, az ellen a Vezetőség fegyelmi eljárást kezdeményez.
Ezt a Horgászrendet a Sződligeti Sporthorgász Egyesület közgyűlése hagyta jóvá 2025-ben.
Érvényes: visszavonásig.
Sződliget, 2025. március 24.
Sződligeti Sporthorgász Egyesület Vezetősége
Horgászrend melléklete: 2025 március 24.
Fegyelmi Bizottság
Ellenőrzések és szankciók
Iratok hiánya (engedély, fogási napló):
Első alkalom: figyelmeztetés
Második alkalom: 1 hónapos eltiltás
Harmadik alkalom: éves eltiltás
Minden esetben azonnali horgászat megszakítás, a kifogott hal visszaengedése a tóba.
Nem bejelölt nap az engedélyben:
Első alkalom: figyelmeztetés
Második alkalom: 1 hónapos eltiltás
Harmadik alkalom: 3 hónapos eltiltás
A következő alkalom: éves eltiltás
Fogási napló rendszertelen vezetése vagy cetli hiánya:
Kivizsgálás szükséges és annak alapján szankció, minimum 2 hónapos eltiltás, akár éves vagy végleges eltiltás is lehet. Minden esetben a halat vissza kell engedni a tóba.
Kötelező tartozékok hiánya (toll, halpárna, mérleg, horogszabadító, fertőtlenítő):
Első alkalom: figyelmeztetés
Második alkalom: 1 hónapos eltiltás
Harmadik alkalom: 3 hónapos eltiltás
Minden esetben a horgászatot be kell fejezni és a halat vissza kell engedni a tóba.
Szemetes horgászhely, gondozatlan/nagy fű:
Első alkalom: figyelmeztetés
Második alkalom: figyelmeztetés
Harmadik alkalom: 1 hónapos eltiltás
Minden esetben a horgászatot azon a helyen be kell fejezni.
Ellenőrzött személy kivonja magát az ellenőrzés alól:
nem jelenik meg a tárgyaláson, nem lehet vele időpontot egyeztetni - egy éves eltiltás
Megbotránkoztató viselkedés (ittas állapot, sértő kommunikáció stb.):
Első alkalom: figyelmeztetés
Második alkalom: 1 hónapos eltiltás
Harmadik alkalom: 2 hónapos eltiltás
Hallopás vétsége:
Első alkalom: éves eltiltás
Második alkalom: végleges kitiltás és feljelentés a MOHOSZ felé.
Apró hal, legyen csak fél kiló keszeg az is kisebb mértékű lopásnak számít.
Első alkalom: féléves eltiltás
Második alkalom: végleges eltiltás, nincs feljelentés.
Súlyeltérés:
Amennyiben a fogási naplóba beírt adatok nem egyeznek a szákban lévő hal súlyával, fegyelmi eljárás indul.
Egyedi vétségek:
Egyedi elbírálást igényelnek, a fegyelmi bizottság hatáskörébe tartoznak.
Eljárás alá vont személy:
A kivizsgálás lezárásáig nem horgászhat.
Eltiltás hatálya alatti horgászat:
Egyéves eltiltás vagy végleges kitiltás (előzetes vétség mértékétől függően).
Nyitás – zárás be nem tartása:
Első alkalommal figyelmeztetés, második alkalommal egy hónapos eltiltás.
Parkolóban történő ellenőrzés:
A horgász köteles együttműködni. Megtagadás esetén rendőri intézkedést kérünk, amely függetlenül az eredménytől szankciót vonhat maga után (fél évtől egy évig terjedő eltiltás).
Fogási napló összehasonlítása:
Minden hónapban az ellenőrzési adatokat az egyesületi kimutatásokkal összevetjük. Eltérés esetén egyedi elbírálás szükséges.
Elektronikus napló ellenőrzése:
Az elektronikus fogási naplót az ellenőr központi nyilvántartásból ellenőrizheti már a helyszínen.
Napló a horgászháznál:
A horgászat megkezdését és végét naplózni kell, amíg az elektronikus bejelentkezési rendszer nem valósul meg.
Látogatók ellenőrzése:
Kerékpározás, kutyasétáltatás, zavaró viselkedés esetén figyelmeztetés, szükség esetén a távozásra való felszólítás történik.
Kívánunk mindenkinek gazdag fogást és sikeres horgászatot 2025-ben!
Tisztelettel,
Kovács István
Fegyelmi Bizottság elnöke